Ułatwienia dostępu

Najnowsze realizacje

Uniwersytet Ekonomiczny w Krakowie wkracza w świętowanie obchodów 100-lecia swojego istnienia. W świetle tych wydarzeń warto zatrzymać się i spojrzeć na jego aktualny rozwój – historię tworzoną każdego dnia. Przedstawiamy informacje na temat zakończonych, trwających i planowanych w najbliższym czasie inwestycji, dzięki którym nasz Kampus staje się jeszcze bardziej przyjazny, funkcjonalny i coraz piękniejszy.

Sala Profesorska
i Ogród Profesorski

26 maja 2023 roku, podczas obchodów 98-lecia Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie, nastąpiło uroczyste otwarcie Sali Profesorskiej.  

 

To wyjątkowe miejsce dla pracowników naszej Uczelni. Nowa przestrzeń służy ich żywym, inspirującym dyskusjom, kulturalnej wymianie poglądów i wytężonej pracy intelektualnej. Sala Profesorska jest także miejscem przeznaczonym na organizację interesujących, kameralnych sympozjów, wykładów, odczytów oraz spotkań autorskich. Dopełnieniem tej inwestycji jest Ogród Profesorski, który został otwarty podczas obchodów 99-lecia Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie, 18 maja 2024 r. Pełni on funkcję reprezentacyjną i wypoczynkową. Miejsce ma służyć rozmowom oraz być przestrzenią naukowych rozważań. Ponadto na jego terenie będą odbywać się rozmaite spotkania oraz okolicznościowe uroczystości. W Ogrodzie Profesorskim znajdują się kameralne miejsca do odpoczynku, takie jak część terenu z altaną czy ławkami, a także szeroki plac przeznaczony do organizacji spotkań pracowników Uczelni.  

Laboratorium Grywalizacji UEK

Pierwsze w Polsce Laboratorium Grywalizacyjne mieści się w Pawilonie G. Zostało utworzone na potrzeby badań naukowych oraz szkoleń i warsztatów. Miejsce to służy do testów i pokazów urządzeń oraz sprzętu, a także specjalistycznego oprogramowania. Laboratorium rozwija technologię wirtualnej i rozszerzonej rzeczywistości, zastosowane w edukacji i w projektach biznesowych. 

 

Wykorzystywane w tym celu nowoczesne rozwiązania IT oraz specjalistyczne wyposażenie umożliwiają przeniesienie mechaniki i metafor pochodzących z gier do świata rzeczywistego, co pozwala na zaimplementowanie ich w szeroko pojętym procesie dydaktycznym oraz w projektach biznesowych.

 

Zachęcamy do odwiedzenia dedykowanej strony:

Pokój Pracy Zespołowej

Nowe pomieszczenie znajduje się na III piętrze w budynku Biblioteki Głównej. Pokój został zaprojektowany z myślą o stworzeniu dodatkowej przestrzeni dla studentów. Jego użytkownicy będą mogli wspólnie w małej grupie przygotowywać się do zajęć, czy pracować nad projektami. Obok Sali Katalogowej, w której oferujemy wydzieloną przestrzeń do pracy grupowej, to dodatkowe miejsce, na które studenci czekali od dawna. W pokoju dostępna jest tablica oraz sieć internetowa Eduroam.

Rewitalizacja budynku Ustronie

W sierpniu 2023 roku oddano do użytku windę w Pawilonie Ustronie. Inwestycja zamyka proces przystosowywania budynku do obecnych wymogów budowlanych i przepisów przeciwpożarowych. Zastosowane rozwiązanie poprawia funkcjonalność całego budynku, który ze względu na swój zabytkowy charakter, jest trudny w adaptacji do nowych standardów użytkowych. Ponadto uruchomienie szybu windowego z przestronnymi drzwiami zewnętrznymi umożliwia wejście do budynku z najbliższej alei osi Kampusu oraz z obiektu Forum.

Samoobsługowe szatnie SSI

Koncepcja budowy szatni przeznaczonej na wierzchnie ubrania i rzeczy osobiste, zakładała kilka lokalizacji modułów w różnych budynkach Kampusu. Każda szatnia składa się z jednakowych części zintegrowanych z panelami ekranowymi, umożliwiającymi w pełni samodzielną obsługę poprzez aplikacje internetowe, wyposażone w czytelne, proste interfejsy. Rozwiązanie to kończy erę osobowej obsługi szatni i stawia na najnowocześniejsze rozwiązania informatyczne, stając się powoli standardem obowiązującym na całej Uczelni. To dobry przykład ograniczania kosztów eksploatacyjnych przy zachowaniu właściwego komfortu użytkowego dla studentów i pracowników. Samoobsługowe szatnie SSI znajdują się w Budynku Głównym, Bibliotece Głównej, Pawilonie A oraz w Pawilonie Ustronie.

Moduł Banku Santander

Na mocy umowy podpisanej 10 sierpnia 2023 roku z Fundacją Santander Universidades w Polsce, na terenie Kampusu UEK powstał moduł bankowy dla studentów i pracowników naszej Uczelni.

 

Inwestycja znajduje się w Bibliotece Głównej. Ma posłużyć między innymi do rozwijania współpracy z organizacjami studenckimi i kołami naukowymi, organizowania warsztatów i szkoleń dla społeczności akademickiej, a także wspierania kultury przedsiębiorczości i innowacyjności.

 

Ponadto stworzona przestrzeń wykorzystywana będzie do promowania rekrutacji do programów rozwojowych dostępnych na platformie Santander Scholarships, edukacji finansowej społeczności akademickiej oraz wspierania zatrudnienia studentów i absolwentów we współpracy z Uczelnią. Moduł bankowy to nowa przestrzeni relaksacyjna i warsztatowa dla naszych studentów.

Laboratorium Projektowania i Druku 3D

Nowoczesne laboratorium powstało przy Katedrze Technologii i Ekologii Wyrobów w Kolegium Nauk o Zarządzaniu i Jakości, Instytucie Nauk o Jakości i Zarządzania Produktem, w ramach projektu POWER 3.5 „Zintegrowany Program Rozwoju UEK”. Nowa pracownia została wyposażona w profesjonalne drukarki i skanery 3D, linię do produkcji filamentu, okulary VR oraz najnowszej generacji rękawice haptyczne, które zostały zaprezentowane podczas otwarcia laboratorium przez pracowników Katedry Technologii i Ekologii Wyrobów.

 

Dzięki tym narzędziom, Studenci będą mogli doświadczyć projektowania i tworzenia w zupełnie nowy sposób, integrując świat wirtualny z rzeczywistością. Tak wyposażone laboratorium umożliwi projektowanie innowacyjnych i zrównoważonych rozwiązań.

Centrum Badań Postaw i Decyzji Ekonomicznych wraz z laboratorium psychofizjologicznym „Cognitive Laboratory of Attitudes and Behaviors” (CLAB)

Uroczyste otwarcie jednostki odbyło się 19 czerwca 2024 roku. Centrum mieści się w sali 615 w Pawilonie F. Głównym celem powołania tego miejsca jest stworzenie interdyscyplinarnej platformy do badań nad postawami oraz inklinacjami behawioralnymi dotyczącymi decyzji ekonomicznych. Cel ten będzie realizowany z wykorzystaniem laboratorium psychofizjologicznego – Cognitive Laboratory of Attitudes and Behaviors.

 

W prowadzeniu badań w zakresie ludzkich aspektów podejmowania decyzji ekonomicznych, będą brali udział badacze z UEK oraz innych jednostek krajowych i zagranicznych. Współpraca polegać będzie na prowadzeniu wspólnych projektów badawczych oraz grantów naukowych, a w efekcie na realizacji wysoko punktowanych publikacji w czasopismach krajowych i zagranicznych.

Budynek Centrum Obsługi Studentów

Nowy Budynek COS powstanie w miejscu obecnego Pawilonu D. Centrum Obsługi Studentów będzie pełnić funkcję jednostki łączącej wszystkie działania, związane z obsługą procesu kształcenia na UEK.

 

W nowym, pięciokondygnacyjnym budynku, znajdą się dziekanaty i działy nauczania oraz inne jednostki organizacyjne związane z obsługą studentów. Budynek COS zintegruje w jednym miejscu biura, które służą studentom przez cały okres ich pobytu na studiach. Dodatkowo w podziemiach przewidziano duże powierzchnie na stworzenie nowoczesnego archiwum. Budynek podniesie standard architektoniczny i ład urbanistyczny Kampusu.

Budynek Jubileuszowy

12 września 2022 roku rozstrzygnięto konkurs architektoniczno-urbanistyczny na projekt nowego budynku dydaktyczno-konferencyjnego UEK, zwanego Budynkiem Jubileuszowym. Zwyciężył projekt krakowskiej firmy BE DDJM Architekci Sp. z.o.o. Projekt spełnia nie tylko walory estetyczne i funkcjonalne, ale jest także wyposażony w rozwiązania przyjazne dla środowiska.

 

W budynku zlokalizowane zostaną przestrzenie lub biura niemające dotychczas swojej fizycznej lokalizacji na terenie Kampusu. Do najważniejszych należą: sale konferencyjne, sale dydaktyczne, pomieszczenia biurowe, sale gastronomiczne, kompletny dwupoziomowy parking podziemny oraz tarasy. Nowy budynek będzie połączeniem tego, co w Krakowie jest ważne i określa miasto. Łączy tradycję z nowoczesnością i tworzy niepowtarzalny klimat. Budynek Jubileuszowy, zlokalizowany wśród innych obiektów Kampusu, będzie łączył to, co wielkie z przeszłości, z tym, co wielkie w przyszłości.

Przebudowa części Pawilonu H na potrzeby Katedry Mikrobiologii

Kolejną planowaną inwestycją jest adaptacja części Pawilonu H na potrzeby Katedry Mikrobiologii. Główną część Katedry stanowią laboratoria naukowe ze specjalistyczną aparaturą i urządzeniami do przechowywania materiału źródłowego. Uzupełnieniem jest laboratorium dydaktyczne, stanowiska badawcze oraz pomieszczenia techniczne, magazynowe i biurowe. Całość wyposażona będzie w stosowną aparaturę wentylacyjno-klimatyzacyjną, przegrody oddzielające śluzy laboratoryjne i stanowiska dezynfekcyjne. Nowe laboratoria będą spełniać wszystkie wymogi bezpieczeństwa oraz gwarantować najwyższą jakość badań. Stanowiska dydaktyczne pozwolą na prowadzenie zaawansowanych doświadczeń naukowych.