Ułatwienia dostępu

1925 - 1938

Wyższe Studium Handlowe

Wyższe Studium Handlowe, pierwsze wcielenie dzisiejszego Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie, powstało z inicjatywy Arnolda Bollanda – docenta Uniwersytetu Jagiellońskiego i Politechniki Lwowskiej. Ten wybitny chemik i ceniony towaroznawca do współpracy w projekcie założenia prywatnej szkoły kupieckiej, zaprosił prof. Albina Żabińskiego – ekonomistę i prawnika.

 

 

Według słów Założyciela, stworzenie nowej placówki miało „dać społeczeństwu komercjalistów o maksymalnej, solidnej wiedzy zawodowej, którzy by umieli być nie tylko czołowymi wykonawcami, lecz zarazem także samodzielnymi umysłowościami i pionierami idei gospodarczych”.

 

 

Słowa te pojawiły się w przemówieniu inaugurującym pierwszy rok działalności Wyższego Studium Handlowego w Krakowie, które Arnold Bolland wygłosił 1 października 1925 roku.

 

 

W pierwszym roku akademickim w nowej szkole studia rozpoczęło 222 studentów. Siedzibą nowej szkoły była stylowa kamienica u zbiegu ulic Kapucyńskiej i Podwala, projektu Jana Zawiejskiego, w której wcześniej mieściła się szkoła średnia o profilu handlowym.

 

 

Studia trwały cztery lata, z czego ostatni – tzw. rok pracy badawczej – poświęcony był przygotowaniu pracy dyplomowej. Placówka była co prawda szkołą wyższą, ale nie miała wówczas przywileju nadawania stopni ani tytułów naukowych. Studium stanowiło solidną szkołę, kształcącą „młodych komercjonalistów”, pochodzących z całej II Rzeczypospolitej oraz z zagranicy – studiowało tu nawet kilku Polaków z Chin.

 

 

W 1927 roku Studium przeniesiono do nowo wybudowanego budynku przy ul. Sienkiewicza 4. Infrastruktura WSH w roku 1931 powiększyła się o kolejny gmach, sąsiadujący z nową siedzibą. Poza salami wykładowymi budynek posiadał również laboratoria towaroznawcze.